Як лікувати гастрит з підвищеною кислотністю



Гастрит - це запалення слизової шлунка. Оскільки клітини внутрішньої оболонки володіють секреторною здатністю, то захворювання протікає як гастрит з підвищеною кислотністю або зі зниженою. Гостра та хронічна форми різною мірою пошкоджують слизову.


Чітких статистичних даних про поширення гиперацидного гастриту немає. Клінічні спостереження дозволяють відзначити більш часту захворюваність гастритом у чоловіків молодого віку.

Прояви гіпо- та гіперсекреторних гастритів відрізняються і вимагають різних підходів до лікування.

Відносно кислотності шлункового соку можна говорити про переважне типі. Тому що кислотність дуже мінлива протягом дня, по-різному реагує на харчові подразники. Надмірні відхилення в будь-яку сторону викликають гастрит.

Всі причини ділять на великі групи: зовнішні і внутрішні.

Зовнішні причини пов'язані з дратівливими факторами, які надходять вільно або мимоволі в шлунок людини:

страви з різкою температурою (дуже гарячі або морожене);
сухоядение ускладнює перетравлення;
недостатнє пережовування їжі;
жирні, гострі і смажені страви;
продукти з вичерпаним терміном придатності;
приготування їжі з порушенням вимог технології, в антисанітарних умовах;
вживання алкоголю (включаючи пиво);
вплив тютюнового диму з нікотином;
побічні властивості лікарських препаратів;
випадкове або навмисне отруєння засобами побутової хімії, розчинниками;
проковтування дрібних предметів.
До внутрішніх причин розвитку гастриту відносяться:

стресові ситуації;
наслідки нестачі вітамінів;
порушений обмін речовин при ендокринної патології;
тромбоутворення в артерії, що живить шлунок, що сприяє ішемії і поразці органу;
харчові алергічні реакції;
перехід запалення з сусідніх органів;
генетична схильність організму.
Одна з популярних внутрішніх причин - потрапляння інфекційних збудників в шлунок з рота. Запалення викликають амеби, трихомонади, віруси герпесу, коки, спірохети, гриби, аденовіруси.

У 70% дорослих людей виявлена ​​в порожнині шлунка Helicobacter pylori. Вона дуже рухлива, містить дратівливі ферменти для впливу на клітини епітелію і його загибелі.

Особливе значення у виникненні гастриту з підвищеною секрецією надається дотриманню санітарних норм і правил обробки на підприємствах харчової промисловості, в їдальнях, ресторанах, кафе.

Клінічні прояви

Клінічні прояви гастриту з підвищеною кислотністю залежать від типу захворювання. Залежно від механізму пошкоджень та клініки виділяють три варіанти запалення шлунка:

Тип А - зустрічається рідше інших, виникає як аутоімунне захворювання у складі різноманітних локальних патологій. Кислотність шлункового соку вище норми утворюється за рахунок ураження клітин тіла і дна шлунка. При цьому:

порушено всмоктування вітамінів групи В, що веде до неврологічних симптомів;
можлива анемія (недокрів'я).
Характерно тривалий безсимптомний перебіг. Переважають прояви анемії і неврологічна симптоматика: яскравий гладкий мову, запаморочення, порушена хода. У деяких випадках пацієнти відзначають важкість у животі після їжі, нудоту і відрижку, здуття, схильність до проносу, зміна смакових відчуттів.

Тип В зустрічається найчастіше. За місцем запалення розрізняють:

антральний (на вході стравоходу) - протікає поверхово, починає поширюватися в глибокі шари через багато років, його причини в інфекційних агентів;
екзогенний гіперацидний гастрит формується під впливом перерахованих зовнішніх причин;
атрофический - викликається Helicobacter pylori, небезпечний можливістю переродження клітин в ракові.
Гастрит з підвищеною кислотністю нагадує симптомами виразкову хворобу. Пацієнт скаржиться на:

болі в епігастрії натщесерце або вночі;
печію, відрижку кислим вмістом;
нудоту і блювоту;
запори.
Тип С - пов'язаний з токсичним впливом на слизову ліків, алкоголю, хімічних речовин. Дає вогнищеві ураження в дні шлунка. Супроводжується рефлюксна (зворотним) занедбаністю з дванадцятипалої кишки. Типовий як різновид ускладнень в післяопераційному періоді при видаленні частини шлунка. Пацієнт може відчувати тільки дискомфорт у вигляді здуття живота, змін стільця. Але можливі й симптоми: тяжкість і болючість в епігастральній ділянці натщесерце або вночі, нудота, печія, блювання.

Як поставити діагноз
Зазвичай діагноз гастрит з підвищеною кислотністю не викликає сумніву у лікаря після розпитування хворого, огляду живота. Але лікування вимагає уточнення характеру ураження і кислотності. Тому обов'язково проводиться дообстеження.

У загальному аналізі крові можливий лейкоцитоз, трохи прискорена ШОЕ, зниження еритроцитів і гемоглобіну.
При типі А в крові знаходять антитіла.
В аналізі калу проявляється недостатня переварювання їжі, еритроцити при кровотечі з глибоких виразок, хелікобактер бачать під мікроскопом.
Велике значення має проведення фиброгастродуоденоскопии. Метод дозволяє візуально побачити зміни в стравоході, всіх відділах шлунка та дванадцятипалої; взяти неясні шматочки тканини на цитологію.
Підвищена кислотність виявляється або з аналізу сечі, або шляхом зондування та відсмоктування шлункового соку з наступним його дослідженням.


Лікування

Усі лікувальні процедури призначаються лікарем тільки після повного обстеження пацієнта. Гіперацидний гастрит необхідно лікувати комплексним подходод, поєднання режиму, дієти і ліків.

Режим - потребують відмови від вживання спиртного та куріння. Не має сенсу проводити лікування, якщо не усунені головні причини хвороби. Рекомендується уникати стресів, підвищених навантажень і хвилювань. На кілька днів показаний постільний режим.

Дієта - будується з виключенням всіх видів роздратування шлунка (гаряча і холодна температура страв, гострі приправи, солоності, копчені та жирні вироби). Рекомендований стіл №1 з частим дробовим харчуванням протертими стравами з каш, киселів, нежирних бульйонів.

Лікарська терапія - передбачає курсове застосування антибактеріальних засобів, спазмолітичні препарати, «гасителі» печії і болів, засоби огортаючого дії.

Пацієнтам призначаються заспокійливі препарати, вітамінні комплекси.

Після періоду загострення рекомендується санаторне лікування. Найкращими властивостями зарекомендували себе джерела мінеральних вод Кисловодська, П'ятигорська, Єсентуків. Пляшкові води втрачають у своєму складі активні біологічні речовини, тому менш корисні. На місцевих курортах застосовуються засоби народної медицини, відвари трав, дієта.

Повноцінна діагностика і своєчасне лікування дозволяють не допустити розвитку таких ускладнень гастриту, як виразкова хвороба шлунка та 12-палої кишки, поліпоз, ракове переродження.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Дієта під час годування грудьми

Дієта при алергії